
Hitre povezave
Prekrškovni organ
Nov zakon o prekrških določa, da o prekrških odločajo prekrškovni organi in sodišča. Prekrškovni organi so upravni in drugi državni organi in nosilci javnih pooblastil, ki izvajajo nadzor nad izvrševanjem zakonov in uredb, s katerimi so določeni prekrški, in organi samoupravnih lokalnih skupnosti, ki so s posebnimi predpisi pooblaščeni za odločanje o prekrških. Zato bo tudi Občina Šmarje pri Jelšah na osnovi zakona o prekrških uvedla prekrškovni organ.
Zakon uvaja nekaj novosti v postopkih, predvsem pa da se storilca prisili k plačilu globe, tako da sodišče na predlog prekrškovnega organa s sklepom po uradni dolžnosti določi uklonilni zapor. Zakon ne pozna več ugovora na plačilni nalog, temveč uvaja zahtevo za sodno varstvo.
Če občinski inšpektor pri svojem delu ugotovi, da je bil kršen občinski predpis, ima pravico in dolžnost odrediti ukrepe za odpravo nepravilnosti in pomanjkljivosti v roku, ki ga sam določi, izdati odločbo o prekršku s predpisano globo, predlagati pristojnemu organu sprejem ukrepov, odrediti druge ukrepe in dejanja, za katera je pooblaščen.
Občinski inšpektor deluje po načelih samostojnosti, varstva javnega interesa in varstva zasebnih interesov ter načela javnosti in sorazmernosti. Občinski inšpektor je dolžan organizirati izvajanje opozorilnih ukrepov in pomoči zavezancem občinskih predpisov, opozarjati pristojne ustanove na nepravilnosti.
Če zavezanec ne izvrši naloženega ukrepa oziroma ga ne izvrši popolnoma, občinski inšpektor odloči, da to opravi druga pravna ali fizična oseba na stroške zavezanca.