Občina Šmarje pri Jelšah

Komunalni prispevek


Občinam nalaga določanje sorazmernega deleža stroškov za opremljanje stavbnega zemljišča s komunalnimi objekti in drugimi napravami sekundarnega omrežja zakonodaja, med drugim Odlok o komunalnem prispevku v Občini Šmarje pri Jelšah, ki podrobneje opredeljuje navodila za odmero komunalnega prispevka.
Sredstva, zbrana po tem odloku, so namenska sredstva za izvajanje nalog gospodarjenja s stavbnimi zemljišči in programe komunalnega urejanja v občini Šmarje pri Jelšah.
Pri opravljanju inšpekcijskega nadzora iz svojega delovnega področja ima občinski inšpektor pravico pregledati objekte in naprave, zaslišati stranke in priče v upravnem postopku, pridobiti podatke, s katerimi lahko ugotovi istovetnost oseb, izdajati plačilne naloge oz. izrekati globe ipd. Naloge in pooblastila občinskega inšpektorja so opredeljene v posebnem odloku o komunalnem nadzoru v občini Šmarje pri Jelšah ter v drugih odlokih in predpisih, ki jih sprejema občinski svet, župan in občinska uprava.

Zavezanci
Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka je investitor, ki namerava:
- zgraditi nov objekt ali legalizirati obstoječi objekt, za katerega je treba pridobiti gradbeno dovoljenje ali enotno dovoljenje za gradnjo,
- prizidati, nadzidati, rekonstruirati ali spremeniti namembnost obstoječega objekta,
- zgraditi nadomestni objekt, če poveča priključke na javno infrastrukturo oziroma poveča zmogljivost priključkov ali se namembnost nadomestnega objekta spremeni glede na obstoječi objekt.
Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka je lahko tudi lastnik že zgrajenega objekta na neopremljenem ali delno opremljenem stavbnem zemljišču, če se to zemljišče komunalno opremlja tako, da se komunalna oskrba izboljša ali na novo uredi pod pogojem, da mu komunalni prispevek še ni bil zaračunan oziroma da ni na drug dokazljiv način prispeval lastnih sredstev.

Izračun
Komunalni prispevek se izračuna na podlagi:
- povprečnih stroškov komunalne opreme na kvadratni meter vseh stavbnih zemljišč v občini Šmarje pri Jelšah (vsako leto objavljena nova vrednost v Uradnem listu RS),
- površine stavbnega zemljišča (gradbene parcele) ali bruto etažne površine delov objektov, ki se nadzidajo, prizidajo, rekonstruirajo ali se jim spremeni namembnost objekta (razvidno iz projektne dokumentacije),
- možnosti priključitve na javno infrastrukturo.

Upošteva se opremljenost s komunalnimi objekti po naslednjih stopnjah (Stki):
- Ceste - makadam 0,14
- Ceste - asfalt 0,25
- Meteorna kanalizacija 0,14
- Javna razsvetljava 0,05
- Pločnik 0,06
- Vodovodno omrežje 0,12
- Električno omrežje 0,10
- Fekalna kanatizacija 0,17
- Telefonsko omrežje 0,03
- Plinsko omrežje0,08

Izračunani komunalni prispevek se korigira glede na namembnost objekta na podlagi naslednjih korekcijskih faktorjev:
  K = 1,0 za stanovanjske objekte,
  K = 1,4 za počitniške objekte,
  K = 1,0 za vinske kleti z bivalnimi prostori,
  K = 1,5 za poslovne objekte,
  K = 0,9 za proizvodne objekte,
  K = 0,5 za skladiščne objekte,
  K = 0,7 za objekte družbenih dejavnosti,
  K = 0,5 za garaže kot samostojne objekte, za zaprte športne objekte in bazene,
  K = 0,5 za parkirišča,
  K = 0,3 za kmetijske gospodarske objekte,
  K = 0,2 za kmetijske pomožne objekte.
Dodatni korekcijski faktor glede na vrsto gradnje:
  F = 1,0 za novogradnje in legalizacije,
  F = 0,5 za prizidke in nadzidave obstoječih objektov,
  F = 0,5 za nadomestne gradnje.
Pri spremembi namembnosti objekta in rekonstrukciji objekta se upošteva razlika v faktorju med prvotno in novo namembnostjo objekta. Če se objektu spremeni namembnost v objekt z nižjim korekcijskim faktorjem se zavezancem komunalni prispevek ne vrača.

Izračun komunalnega prispevka se opravi tako, da se površina stavbnega zemljišča zavezanca (Fz) pomnoži s povprečnimi stroški komunalnega opremljanja za m2 stavbnega zemljišča (Psko) in dejansko stopnjo komunalne opremljenosti (Stki). Dobljeni znesek se korigira s faktorjem namembnosti objekta (K), faktorjem vrste gradnje (F) in faktorjem razdelitve stroška komunalne opreme med občino (80 %) in zavezancem (20 %).

Vloga
Komunalni prispevek zavezancu na njegovo zahtevo s pisno vlogo odmeri občinska uprava (oddelek za okolje in prostor) z odločbo. Vlogo dobi stranka na vložišču ali spletni strani občine

Plačilo
Zavezanec je dolžan plačati komunalni prispevek pred izdajo gradbenega dovoljenja. Odmerjeni komunalni prispevek ne zajema stroškov izvedbe priključkov in priključnih taks za priključitev objektov na komunalne objekte in naprave.

Naša spletna stran uporablja piškotke, ki se naložijo na vaš računalnik. Ali se za boljše delovanje strani strinjate z njihovo uporabo?

Več o uporabi piškotkov

Uporaba piškotkov na naši spletni strani

Pravna podlaga

Podlaga za obvestilo je spremenjeni Zakon o elektronskih komunikacijah (Uradni list št. 109/2012; v nadaljevanju ZEKom-1), ki je začel veljati v začetku leta 2013. Prinesel je nova pravila glede uporabe piškotkov in podobnih tehnologij za shranjevanje informacij ali dostop do informacij, shranjenih na računalniku ali mobilni napravi uporabnika.

Kaj so piškotki?

Piškotki so majhne datoteke, pomembne za delovanje spletnih strani, največkrat z namenom, da je uporabnikova izkušnja boljša.

Piškotek običajno vsebuje zaporedje črk in številk, ki se naloži na uporabnikov računalnik, ko ta obišče določeno spletno stran. Ob vsakem ponovnem obisku bo spletna stran pridobila podatek o naloženem piškotku in uporabnika prepoznala.

Poleg funkcije izboljšanja uporabniške izkušnje je njihov namen različen. Piškotki se lahko uporabljajo tudi za analizo vedenja ali prepoznavanje uporabnikov. Zato ločimo različne vrste piškotkov.

Vrste piškotkov, ki jih uporabljamo na tej spletni strani

Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam:

1. Nujno potrebni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo uporabo nujno potrebnih komponent za pravilno delovanje spletne strani. Brez teh piškotov servisi, ki jih želite uporabljati na tej spletni strani, ne bi delovali pravilno (npr. prijava, nakupni proces, ...).

2. Izkustveni piškotki

Tovrstni piškotki zbirajo podatke, kako se uporabniki vedejo na spletni strani z namenom izboljšanja izkustvene komponente spletne strani (npr. katere dele spletne strani obiskujejo najpogosteje). Ti piškotki ne zbirajo informacij, preko katerih bi lahko identificirali uporabnika.

3. Funkcionalni piškotki

Tovrstni piškotki omogočajo spletni strani, da si zapomni nekatere vaše nastavitve in izbire (npr. uporabniško ime, jezik, regijo) in zagotavlja napredne, personalizirane funkcije. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletni strani.

4. Oglasni ali ciljani piškotki

Tovrstne piškotke najpogosteje uporabljajo oglaševalska in družabna omrežja (tretje strani) z namenom, da vam prikažejo bolj ciljane oglase, omejujejo ponavljanje oglasov ali merijo učinkovitost oglaševalskih akcij. Tovrstni piškotki lahko omogočajo sledenje vašim akcijam na spletu.

Nadzor piškotkov

Za uporabo piškotkov se odločate sami. Piškotke lahko vedno odstranite in s tem odstranite vašo prepoznavnost na spletu. Prav tako večino brskalnikov lahko nastavite tako, da piškotkov ne shranjujejo.

Za informacije o možnostih posameznih brskalnikov predlagamo, da si ogledate nastavitve.

Upravljalec piškotkov

Občina Šmarje pri Jelšah