
Hitre povezave
Način delovanja skupine
Po letu 1991 je v slovenskem družbenem prostoru moč opaziti vidno naraščanje uporabe in zlorabe tako dovoljenih kot prepovedanih drog. Najpogostejši razlogi za uporabo le-teh med mladimi so predvsem osebna stiska, radovednost, pritisk skupine vrstnikov, iskanje užitka, nedosleden nadzor družine, razpoložljivost drog idr.
Problem drog v naših krajih obstaja. Mednje sodijo tudi tobak in alkohol. In spoznanje o pomembni vlogi preventive v smislu ponujanja informacij o tveganjih zaradi uživanja drog je nujno. To nalogo lahko med drugim prevzamejo tudi prostovoljne organizacije, kot je na primer LAS (lokalna akcijska skupina), a kljub vsemu je odgovornost staršev, šole, vrstnikov in ostalih neizpodbitna.
LAS je kratica za lokalno akcijsko skupino, katere namen je predvsem delovanje na področju preprečevanja odvisnosti od dovoljenih in prepovedanih drog. V občinah imajo običajno posvetovalno vlogo za županje in župane, na lokalni ravni pa delajo predvsem na področju informiranja. Prav tako so v pomoč pri prepoznavanju problematike drog.
Pomembno je poudariti, da so ti programi ciljno usmerjeni v konkretne probleme na posameznem območju in da pri tem upoštevajo lokalne posebnosti. Tako so ti ukrepi bolj učinkoviti, ker delujejo ciljno in povezano na lokalni ravni.
LAS temelji na prostovoljnem delovanju strokovnjakov ter predstavnikov tistih ustanov, katerih delo in usmeritev vključuje tudi različne nivoje preventive rabe in zlorabe dovoljenih in prepovedanih drog. Tako imajo pomembno vlogo: starši, Občina Šmarje pri Jelšah, Osnovna šola Šmarje pri Jelšah, Center za socialno delo Šmarje pri Jelšah, Zavod za zaposlovanje RS, Župnijski urad Šmarje pri Jelšah, Policijska postaja Šmarje pri Jelšah, JZ Otroški vrtec
Šmarje pri Jelšah, JZ Zdravstveni dom Šmarje pri Jelšah, razna društva, podjetniki, mediji in ostali posamezniki.
Vsi omenjeni lahko po svojih zmogljivostih pripomorejo predvsem z znanjem, idejami in finančno ter materialno podporo in tako prispevajo k bolj kvalitetnemu in brezskrbnemu življenju mladih.
"Ne ločujte se na ugledne in manj ugledne družine, kajti to merilo je postavila naša družba oziroma sistem. Droga ne izbira otrok, ampak udari, kamor je. To je največji davek naše demokracije, ki ga žal plačujejo naši otroci. Tu je vmes prevelik in na prelahek način zaslužen denar, "prodajalcem smrti", kot jih imenujem jaz, pa je vseeno kaj in od kod je vaš otrok." (vaša sokrajanka)